HOBAS potrubné systémy pre vodnú energiu

Začiatkom 60 -tých rokov minulého storočia elektráreň Gommerkraftwerke v Binnskej doline vo Švajčiarsku v okrese Valais hľadala vhodný materiál pre tlakový privádzač pre vlastnú vodnú elektráreň. V tom čase, švajčiarski strojní inžinieri rozmýšľali o inom využití pre ich textilné farbiace valce. Bola to šťastná zhoda náhod, keď elektráreň Gommerkraftwerke počula o potrubiach excelentných vlastnosti a nízkej hmotnosti, voľba materiálu bola jasná - a tak použili potrubia z odstredivo liateho sklolaminátu pre 3 km dlhý úsek s veľmi ostrým klesaním. Pretože materiál je tak ľahký, potrebovali na rýchlu inštaláciu iba relatívne jednoduché zariadenia. V strmom a náročnom teréne švajčiarskej Binnskej doliny HOBAS tlakové potrubie preukázalo dokonalú spoľahlivosť, ktorá je v súčasnosti v prevádzke už viac ako 50 rokov.

HOBAS potrubie pre vodnú energiu má nízky koeficient drsnosti a zrkadlovo hladký vnútorný povrch, ktorý zaručuje minimálne tlakové straty a tým maximálnu hodnotu prietoku. V porovnaní s ostatnými materiálmi dosahuje vyššiu rýchlosť prietoku pri rovnakom priemere, výsledkom čoho sú vyššie výstupy. Odkedy sú potrubia často využívané na inštaláciu v horách a náročných terénoch, trvalo ľahké potrubia HOBAS tvoria špičku v rozhodovacích procesoch pri výbere materiálu: ich jednoduchá manipulácia redukuje dobu inštalácie a šetrí viacero iných nákladov.

Produktový rozsah
Nominálny priemer [DN] 150 - 3600 mm
Nominálny tlak [PN] 1 - 32 bar
Nominálna tuhosť [SN] 630 - 1000000 N/m²
Produkty - potrubie, spojky, tvarovky, príslušenstvo
- systémy so šikmými rezmi

HOBAS lapač piesku

Kľúčovým prvkom pri odstraňovaní pevných látok v malých vodných elektrárňach je lapač piesku. Potom, čo sú v splave zachytené veľké kamene, drevo a iné pevné hmoty, lapač piesku oddeľuje menšie pevné látky ako je štrk, piesok a bahno z riečnej vody, čím zabraňuje usadzovaniu a hromadeniu pevných látok v privádzači. Vďaka tomu sa predlžuje doba prevádzky elektrárne, predlžujú sa intervaly údržby, chráni sa turbína pred nadmerným opotrebením a zvyšuje sa životnosť zariadenia.

HOBAS vyvinul mimoriadne efektívny, montovaný lapač piesku, ktorý je vyrobený zo sklolaminátového odstredivo liateho potrubia. Vďaka prefabrikovaným dielcom a nízkej hmotnosti je HOBAS lapač piesku veľmi jednoducho prepravený na miesto inštalácie a integrovaný do systému elektrárne. Čistiaca jednotka, ktorá môže byť na vyžiadanie plne automatizovaná, spoľahlivo vyčistí lapač piesku od oddelených pevných látok.

Optimálne vyrovnanie systému a účinná preplachovacia funkcia HOBAS lapača piesku boli preukázané a overené pomocou numerického simulačného modelu na ČVUT Praha (České vysoké učení v Prahe) a hydraulického modelu na BOKU Viedeň (Univerzita prírodných zdrojov a vied vo Viedni).

Každý HOBAS lapač piesku je šitý na mieru daným požiadavkam s ohľadom na množstvo faktorov, vrátane veľkosti pevných častíc, usadzovacej doby alebo vstupnej rýchlosti prudenia vody. To zaručuje najlepší možný usadzovací a vyplachovací výkon lapača piesku a optimálnu dlhú výkonnosť elektrárne.