HOBAS Lapač piesku

Spoľahlivá separácia pevných látok v malej vodnej elektrárni.

Lapač piesku je kľúčovým prvkom pri odstraňovaní pevných látok v malých vodných elektrárňach. Potom, čo sú v splave zachytené veľké kamene, drevo a iné pevné hmoty, lapač piesku oddeľuje menšie pevné látky ako je štrk, piesok a bahno z riečnej vody, čím zabraňuje usadzovaniu a hromadeniu pevných látok v privádzači. Vďaka tomu sa predlžuje doba prevádzky elektrárne, predlžujú sa intervaly údržby, chráni sa turbína pred nadmerným opotrebením a zvyšuje sa životnosť zariadenia.

HOBAS vyvinul mimoriadne efektívny, montovaný lapač piesku, ktorý je vyrobený zo sklolaminátového odstredivo liateho potrubia. Vďaka prefabrikovaným dielcom a nízkej hmotnosti je HOBAS lapač piesku veľmi jednoducho prepravený na miesto inštalácie a integrovaný do systému elektrárne. Čistiaca jednotka, ktorá môže byť na vyžiadanie plne automatizovaná, spoľahlivo vyčistí lapač piesku od oddelených pevných látok.

Ako HOBAS lapač piesku funguje:

Nahrubo vyčistená riečna voda vstúpi do lapača piesku prívodným potrubím. Pomocou ukľudňovacej komory sa rýchlosť prietoku vody a turbulencie v prúde znížia. Vertikálne lamely dosiahnu pomocou prietoku vody stabilizáciu. V usadzovacej komore klesajú pevné častice do sedimentačnej a systémom sa potom premýva z lapača piesku cez preplachovacie potrubie, ktorý môže byť otvorený pre tento účel. Špeciálne snímače pre automatizáciu vyplachovania (čistenia) môžu byť na vyžiadanie integrované. Počas preplachovania môže turbína naďalej nerušene pracovať a zaistí sa tak kontinuálna výroba a maximálne využitie energie.

Optimálne vyrovnanie systému a účinná preplachovacia funkcia HOBAS lapača piesku boli preukázané a overené pomocou numerického simulačného modelu na ČVUT Praha (České vysoké učení v Prahe) a hydraulického modelu na BOKU Viedeň (Univerzita prírodných zdrojov a vied vo Viedni).

Každý HOBAS lapač piesku je šitý na mieru daným požiadavkam s ohľadom na množstvo faktorov, vrátane veľkosti pevných častíc, usadzovacej doby alebo vstupnej rýchlosti prudenia vody. To zaručuje najlepší možný usadzovací a vyplachovací výkon lapača piesku a optimálnu dlhú výkonnosť elektrárne.

Výhody HOBAS lapača piesku:

  • Spoľahlivá separácia pevných látok
  • Efektívny preplachovací system pre bezpečné odstránenie usadenín z lapača piesku
  • Kontinuálna prevádzka turbíny počas preplachovania
  • Jednoduchá montáž vďaka prefabrikátom
  • Malý priestor a výkop počas inštalácie
  • Individuálny dizajn pre optimálny výkon
  • Jednoduchá manipulácia vďaka nízkej hmotnosti
  • Inštalácia v odľahlých oblastiach je tiež možná

Pre technické informácie, možnosti použitia a informácie týkajúce sa inštalácie prosím kontaktujte Vášho HOBAS regionálneho manažéra.